Bara två månader efter att Zimbabwes centralbank strukit tio nollor i den lokala valutan, så introducerades på måndagen åter igen sedlar med högre valörer.
Zimbabwe trycker pengar

Zimbabwes centralbank introducerade på måndagen 10.000- och 20.000-dollarsedlar för att lätta på kontantbristen i landet. Detta trots att centralbanken så sent som i augusti beslöt att styrka tio nollor i den lokala valuta. Då krävdes det miljarder dollar för att köpa en bit bröd.
Med de nya sedlarna hoppas man att det en gång så välmående landet ska kunna hänga med i den galopperande hyperinflationen, som för närvarande ligger på drygt 11 miljoner procent.
Bankerna har börjat ransonera pengarna som en följd av kontantbristen. Företag och kunder får endast ta ut 20 000 dollar om dagen, vilket är värt drygt 20 amerikanska dollar på svarta marknaden. Restriktionerna har lett till långa köer och att folk sover utanför bankerna för att få en bra köplats.






