Frankrikes president Nicolas Zarkozy anser att de skyldiga för den globala finanskrisen bör straffas. Samtidigt utreder FBI bedrägerier i bank- och finansinstituten.
Zarkozy vill straffa finanskrisens ansvariga

Uttalandet gjordes i New York i samband med en prisutdelning i närvaro av amerikanska och franska företagsledare, uppger nyhetsbyrån Reuters. Det bara några timmar innan han skulle hålla ett tal i FN:s generalförsamling.
– I dag är det miljontals människor som fruktar för sina besparingar, lägenheter, och för de fonder de har i banker. Det är vår plikt att ge dem svar, sa han.
Samtidigt gav han finanshajarna skarp kritik.
– De som är ansvariga bör straffas.
Den amerikanska regeringen har presenterat ett åtgärdspaket på 700 miljarder dollar för att klara krisen. Paketet, som ännu inte godkänts av kongressen, har kritiserats för att att vara orättvist, då bankerna själva borde ta konsekvenserna. Nu får de amerikanska skattebetalarna stå för hela smällen.
USA:s finansminister Henry Paulson, försvarar åtgärdspaketet med att det i slutändan blir billigare för skattebetalarna än att bankerna lämnas i sticket.
I dag står det klart att den federala amerikanska polisen FBI utreder om bedrägeri orsakat problemen i de krisdrabbade bank- och finansinstituten Fannie Mae, Freddie Mac, Lehman Brothers och AIG.
Det rapporterar Wall Street Journal som hänvisar till högt uppsatta företrädare för amerikanskt rättsväsende.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet





