UPPDATERAD (3) Volvo Personvagnar varslar 1.200 personer om uppsägning, främst i Göteborg och Olofström. Utöver varslet planerar företaget att minska personalstyrkan med cirka 300 tjänstemän utomlands.
Ytterligare uppsägningar väntar på Volvo

Varslet är uppdelat på 1.105 personer på Volvo Personvagnar i Göteborg, 50 personer i Olofström och 45 på marknadsföringsbolaget Volvo Personbilar Sverige.
Tredje skiftet i Torslandafabriken, med 600 personer, ingår i varslet.
Personalneddragningarna är ett led i ett större besparingsprogram som ska sänka kostnaderna med 4 miljarder kronor. Det kommer att innebära ytterligare personalneddragningar.
Arbetet med att ytterligare se över organisationen ska pågå under hösten och beräknas vara klart till årsskiftet.
”Vi måste möta de försämrade marknadsförutsättningarna på framför allt den amerikanska marknaden. Marknadsbidraget för att täcka Volvo Personvagnars totala kostnader är för närvarande mycket litet,” säger vd Fredrik Arp i ett pressmeddelande.
Han ser dagens besked som en ”tråkig men nödvändig åtgärd för att nå ett bättre finansiellt läge”.
– Ett så här stort varsel har vi inte lagt tidigare, säger Volvo Personvagnars presschef Maria Bohlin.
Beskedet om att personal varslas var tungt för personalen.
– Folk är oroliga över vart vi är på väg. Det här är ingen vanlig situation för oss på Volvo PV. Nu kör ledningen helt klart en hårdare linje, säger Mikael Sällström, IF Metalls klubbordförande på Volvo Personvagnar.
TT träffade Volvo-arbetaren Arian Allan Kamala utanför Torslandaverken någon timme efter att de anställda fått information om varslet.
– Det kändes inte bra när vi fick beskedet i dag, det berör ju många medarbetare här på Volvo Torslanda, säger Volvo-arbetaren Arian Allan Kamala.
De 50 varslen i Olofström berör enbart tjänstemän. Vid karosserifabriken där arbetar också 1 890 anslutna till Metall, som inte varslas.
Totalt jobbar cirka 13.000 personer på Volvo Personvagnar i Göteborg, varav 4 700 på Torslandafabriken.
Den senaste tidens taktminskning på både Torslandafabriken och Uddevallafabriken där Volvo bygger C 70 i ett samägt bolag med Pininfarina har inneburit att flera bemanningsföretag har fått varsla personal om uppsägning. Det handlar om flera hundra personer som får gå från bland andra Manpower, Adecco och Lernia bemanning.
Även underleverantörer drabbas av krisen i fordonsindustrin och bland andra har Lear och Plastal varslat personal om uppsägning.
Det har spekulerats i att Ford har satt upp Volvo på försäljningslistan. Fast att en affär skulle ske inom en snar framtid håller Matts Carlsson för osannolikt.
– Att sälja Volvo i dag som är så pass problemfyllt, det bedömer jag som ganska osäkert, säger Carlsson.
Men på sikt kan dock en asiat hamna i förarsäte på Volvo.
– Det kanske mest rimliga att tro är ändå att det är någon av asiaterna som vill gena när det gäller att positionera sig mot mer prestigebilar. Precis som Tata gjorde med Jaguar, säger Carlsson.





