12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Warburg Pincus jagar kapital till ny rekordfond

Warburg Pincus
Finwire
Uppdaterad: 17 sep. 2021Publicerad: 17 sep. 2021

Riskkapitalbolaget Warburg Pincus är i färd med att dra in 16 miljarder dollar, motsvarande 138 miljarder kronor, till vad som kommer att bli dess hittills största fond.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Bolagets för närvarande största fond är Private Equity X som lanserades 2007 med 15,1 miljarder dollar.

Enligt källor till Reuters är Warburg Pincus i ett tidigt skede med att dra in kapital till den nya fonden. Den kommer att ha en global approach.

Även andra riskkapitaljättar som KKR och Bain Capital har nyligen stängt egna rekordfonder på 18,5 respektive 11,8 miljarder dollar.

Warburg Pincus grundades 1966 och har totalt 64 miljarder dollar under förvaltning.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS