Han misstänks ha förskingrat 126 miljoner kronor. I dag beslutade rätten att han ska sitta fortsatt häktad.
Valutagruppens ägare fortsatt häktad
Mest läst i kategorin
Alfonso Granlund har suttit häktad sedan den 26 februari misstänkt för grov förskingring och grov oredlighet mot borgenärer. I dag beslutade Stockholms tingsrätt att det finns skäl att tro att han skulle försvåra utredningen om han sätts på fri fot samt att han kommer gömma sig innan eventuellt åtal och rättegång.
– Eftersom jag har begärt forlängning att han ska vara fortsatt häktad så var det ett riktigt beslut. det finns så startka häktningsskäl så han ska sitta kvar i häktet, säger åklagare Anna-Lena Nilemar.
Alfonso Granlund var ägare och satt i styrelsen för Valutagruppen under hela verksamhetstiden. I mars 2009 försattes bolaget i konkurs. Förskingringen ska, enligt åklagaren ha ägt rum mellan åren 2007 och 2009.
Åklagaren yrkade under häktningsförhandlingarna i dag att Alfonso Granlund skulle fortsätta att sitta häktad och hänvisar som tidigare till att utredningen kan skadas om han sätts på fri fot samt att det finns en risk att han avviker. Åklagaren yrkade även att Alfonso skulle fortsätta att ha vissa restriktioner i häktet. Bland åhörarna, bakom en glasvägg, sitter i dag Alfonsos familj och bekanta. Han vinkar till dem och dem tillbaka till honom.
Alfonsos försvarare Filip Rydin bestrider häktningen men säger samtidigt att Alfonso medger grov oredlighet mot borgenärer men nekar till grov förskingring.
– Han medgav sannolika skäl för oredlighet och den ligger under 2009. Men han har ju inte varit med på förskingringarna under de här åren, menar Rydin, säger Nilemar.
Till Realtid.se har Filip Rydin tidigare uttryckt sin förvåning över att rätten valt att häkta hans klient och menat att Alfonso Granlund har tidigare haft ett år på sig att sopa igen alla spår och bevis men inte gjort detta.
Filip Rydin sade i inledningen av förhandlingen i dag att om rätten beslutar att Alfonso Granlund ska sättas på fri så underkastar han sig en daglig skyldighet att anmäla sig till polismyndigheten.
Utredningen kring svenska Valutagruppen har pågått i över ett år. Misstankarna om bedrägerier i Valutagruppen kröp fram efter en utredning i konkursade Proverum. Den utredningen startade vid årskiftet 08/09. Enligt Ekobrottsmyndigheten finns det ingen koppling mellan de båda bolagen mer än att båda handlar om värdepappershandel. Proverum sålde amerikanska OTC-aktier.
Även en kumpan till Alfonso Granlund har tidigare häktats i sin, Cam Neseli, företrädare för Prime Fund Trade. Han misstänks ha hjälpt Alfonso att förskingra guld för 80–85 miljoner kronor.
– Men han är inte anträffad. Det är inte samma rubricering mot honom utan han är misstänkt för medhjälp, säger Anna-Lena Nilemar.
Finns han kvar i landet?
– Det tror jag inte.
I Svenska Valutagruppens konkursbo fattas ytterligare tiotals miljoner kronor.
Filip Rydin avstår att kommentera direkt efter förhandlingen för att kunna ta ett samtal med familjen.
Rätten har beslutat att åtal ska vara väckt 23 april men åklagaren tror inte att förundersökningen är klar tills dess.
– Det finns mycket kvar.






