Efter en dryg halvtimmes handel hade OMXS-index stigit 0,5 procent till 318,9.
Uppåt på Stockholmsbörsen

Handeln på Stockholmsbörsen inleddes med stigande kurser på måndagen.
Uppgången låg i linje med utvecklingen på de ledande börserna i Asien och förra veckans starka avslutning på Wall Street.
Samtliga branschindex förutom teleoperatörer låg på plus. Bäst gick finans- och läkemedelsaktier.
Metro-aktien var oförändrad sedan Stenbeckssfärens tidningskoncern redovisat en minskad förlust för årets första kvartal jämfört med samma kvartal i fjol.
Katalogföretaget Elanders steg 2,4 procent till 128:25 kronor efter en delårsrapport som visade på ett starkt första kvartal och innehöll en bekräftad helårsprognos.
Neonet, som sysslar med elektronisk aktiehandel, hamnade högt på förlorarlistan med ett ras på 9,6 procent till 38:60 kronor efter en delårsrapport som visade en minskad vinst före skatt för första kvartalet 2008.
I finanssektorn lyfte Handelsbanken med 1,4 procent till 186:50 kronor och Nordea med 1,5 procent till 101:40 kronor. Samtidigt steg Swedbank och SEB med 1,4 procent till 174:50 kronor respektive 1,2 procent till 162 kronor.
Telia Sonera föll med 1 procent till 51 kronor efter förra veckans spekulationsrally i aktien.





