11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Tryg utser ledning i Sverige och Norge

Realtid.se
Uppdaterad: 22 apr. 2021Publicerad: 22 apr. 2021

Trygg-Hansas vd Mats Dahlquist och Codan Norges vd Stefan Langva har båda tackat ja till att fortsätta på sina respektive positioner efter att förvärvet av RSA är genomfört.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026
Affärer

LNG-boomen: Goda nyheter för Europa – dåliga för USA

11 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Experten: Så kopierar du den framgångsrika börsstrategin

11 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Dollarn faller: Oro att marknaden ska rata USA

11 feb. 2026
sverige
Börs & finans

Pengar regnar över Sverige: "Vi har deras uppmärksamhet"

11 feb. 2026

I Sverige fortsätter Trygg-Hansas nuvarande vd Mats Dahlquist och Modernas vd Nicklas Larsen på sina respektive positioner under en övergångsperiod till dess att Trygg-Hansa och norska Codan avyttrats från RSA. Det vill säga fram till början av 2022. Det framgår av ett pressmeddelannde.

Efter avyttringen från RSA kommer Mats Dahlquist att leda den sammanslagna svenska organisationen och Nicklas Larsen kommer att bli en del av den svenska ledningsgruppen med ansvar för Moderna och integrationen mellan Moderna och Trygg-Hansa.  

I Norge fortsätter Stefan Langva som ansvarig för Codan Norge. Efter avyttringen kommer Stefan Langva att rapportera till Espen Opedal, ansvarig för Tryg Norge. 

 

 

 

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS