03 apr.
2026

Realtid

"Tilliten har fått sig en knäck"

Sara Johansson

Sven Hagströmer svarar på frågor om HQ-kraschen.

I Malou von Sivers program Efter tio svarar Sven Hagströmer på frågor om HQ-kraschen.

Han berättar bland annat att han har haft sömnsvårigheter sedan bank-kraschen.

– Det här är det värsta som jag har varit med om i mitt liv på den professionella sidan.

När Tv4 visar ett inslag från extrastämman och en märkbart rörd Mats Qviberg reagerar Sven Hagströmer i studion.

– Det smärtar att se detta. Det här är vidrigt, säger han.

Han berättar att han inte var på stämman eftersom han lämnade HQ-bank för tio år sedan. Hans affärspartner och – som de kallat varandra – äktenskapspartner var dock i händelsernas centrum.

– Vi hade två banker och så delade vi upp det där så HQ-bank var Mats revir och Avanza var mitt revir.

Malou: Vad var er koppling mellan varandra?

– Vi sitter på varsin sida av ett skrivbord och i och med det finns två banker och det finns lagar och förordningar och att de delvis konkurrerar varandra så var det ett konkurrensförhållande. Det fanns två bolag som vi aldrig talade med varandra om – och det var de här två bolagen, sbvarar han och syftar på HQ-bank och Avanza.

Sven Hagströmer berättar att Öresund har vänt sig till Carnegie, alltså före detta HQ, och ställt frågan vad HQ-bank gjorde med Öresunds aktier och med vilken rätt. Aktierna som var värda 700 miljoner kronor.

Öresund lånade ut aktier genom HQ-bank. Hagströmer berättar att HQ-bank inte var mottagare av pengarna utan banken skulle bara förmedla dem vidare – de skulle inte användas till egen räkning.

– Det är svindlande pengar, det är tio procent av Öresunds kapital.

Katarina Lagerstam som strax innan kraschen lämnade styrelsen berättade för Sven Hagströmer att hon lämnade bolaget på grund av meningsskiljaktigheter.

Malou von Sivers påpekar att hans självklara följdfråga då borde ha varit: Vadå för meningsskiljaktigheter?

– Jo, men det var kring den här portföljen. Men man meddelande att man hade revisorerna bakom ryggen men det här är fortfarande inte helt klarlagt. Det är ju dem för våra, ägarnas vägnar, som ska gå igenom och granska allt. De har ju fått en oerhörd svidande kritik från finansinspektionen.

Malou: Har du något moraliskt ansvar?

– Klart att jag har. Jag menar det här skvätter ju skit på alla som sitter i närheten och eftersom jag är största ägaren i Östersund så är det självklart att jag har ett ansvar.

– Nu är det vårt ansvar att bita ihop och samla resurserna att visa att vi kan ta hand om och förvalta de pengar som vi har blivit förtrodda av våra aktieägare. Det här är ett börsnoterat bolag där jag äger 18 procent av aktierna och mats med hans familj äger 13 restan är externa aktieägare.

Malou: Hur ser det ut med äktenskapet idag?

– Det är ju inte gulligull precis, vi har en äktenskapskris. Men samtidigt är Mats oerhört medveten om vad han har ställt till med. Nu kan man inte sitta och tjafsa om det här utan vi har en massa externa aktieägare som vi måste visa ansvar mot i form av att vi tittar framåt och försöker ta oss ur det här på ett hyggligt sätt.

Malou: En skilsmässa är inte aktuellt?

– Nej. Men hade det bara handlat om honom och mig så hade vi aknske inte klarat krisen. Nu kör vi det här och ta en dag i sänder.

Sven Hagströmer får frågan vad han har dragit för lärdom av det som har skett.

– Lärdomen blir ju det här tråkiga cyniska. Nu kan jag inte lita på någon och du måste vara ytterst formell.

– Vi fick rapporter från revisorerna som visade att allt såg bra ut men det var inte så bra som det såg ut.

Litar du på Mats Qviberg?

– Det är klart att tilliten har fått sig en knäck, det är självklart annars är man ju dum i huvudet efter en sådan här sak.

Se hela intervjun från Efter tio med Malou von Sivers på tv4Play.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen
Bank & Fintech

Hårdare tag mot bankerna – FI inför nya krav

03 apr. 2026