Realtid

Telekomaktierna faller på börsen

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 nov. 2008Publicerad: 14 nov. 2008

UPPDATERAD Nokia sänker sin prognos för mobiltelefonmarknaden för årets fjärde kvartal. Och nästa år blir det ännu värre.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det tror telekomtillverkaren enligt ett pressmeddelande.

Telekomaktierna på Stockholmsbörsen tog rejält med stryk efter Nokias varning.

Nokia-aktien hade en halvtimme efter beskedet rasat med 6,2 procent till 98 kronor på en i övrigt relativt positiv börs, medan Ericsson-aktien hade tappat 3,2 procent till 50:70 kronor.

Nokia räknar med att marknaden för telekomutrustning under fjärde kvartalet i år stannar på 330 miljoner mobiltelefoner, vilket är en uppgång från tredje kvartalets 310 miljoner lurar.

Totalt ger den nya lägre prognosen en helårsvolym på 1,24 miljarder mobiler, vilket kan jämföras med en tidigare prognos på 1,26 miljarder.

I fjol såldes uppskattningsvis 1,14 miljarder mobiler globalt.

Nokia tror att man kan behålla sin marknadsandel eller möjligen öka den något under fjärde kvartalet.

För 2009 räknar Nokia med en lägre försäljningsvolym än under 2008 till följd av en allmän konjunkturnedgång.

ANNONS

För att möta de tuffare tiderna planerar Nokia ytterligare åtstramningar framöver, framgår av pressmeddelandet.

”Nokia kommer att skära ned rörelsekostnaderna ytterligare under 2009”, skriver bolaget. Bland annat talar man om att dra ned på användningen av externa konsulter och tjänster.

Den finländska telekomjätten uppger att man kommer att redovisa fler detaljer om sin prognos för 2009 på en kapitalmarknadsdag i New York den 4 december.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS
Spela klippet

Svenskar rustar för ökat sparande inför ISK-reformen

När den sänkta skatten på investeringssparkonton (ISK) träder i kraft vid årsskiftet planerar många svenskar att öka sitt sparande. Fyra av tio svenskar planerar att öka sitt sparande – och särskilt stort intresse finns bland unga under 29 år. Hela sex av tio i den gruppen uppger att de vill spara mer, enligt en ny […]