Sven-Göran Eriksson hoppas på Ronaldinho.
Svennis hoppas på Ronaldinho

Enligt nyhetsbyrån AFP uppvaktades den brasilianske landslagsspelarens agent Robert de Assis vid Manchester Citys hemmaarena i samband med söndagens förlustmatch mot Chelsea.
– Jag ska ringa ledningen. Det här var en överraskning, men om de vill ge mig Ronaldinho skulle jag acceptera det och bli väldigt glad, säger Eriksson.
Ronaldinho, som både vunnit Champions league och är tvåfaldig spansk mästare med sitt Barcelona, kan lämna den spanska klubben i sommar. Den brasilianske forwarden har i år dragits med skador och endast spelat från start i 13 av 30 matcher.
Eriksson har dock inte hört något om Manchester Citys planer.
– Jag hoppas verkligen att det är sant. Vi kommer kunna hitta en plats för honom i laget, det garanterar jag, säger Eriksson, som när frågan kom på tal skämtade om att kontraktera ännu en brasiliansk stjärna:
– Jag tar gärna Kaka på samma gång!





