UPPDATERAD Stockholmsbörsen öppnar med stigande kurser på torsdagen. Efter en halv timmes handel hade OMXS-index gått upp med 1,9 procent till 197,1.
Stockholmsbörsen stiger
Uppgången kom sedan kurserna stigit på de ledande asiatiska börserna på torsdagen. Kinas centralbanks beslut att sänka sin styrränta i kombination med den positiva utvecklingen på Wall Street i onsdags låg bakom köplusten.
Mobiloperatören Tele 2 meddelade på morgonen att bolaget köpt ett mobilnät i Kaliningrad i Ryssland för 150 miljoner kronor. I och med förvärvet har Tele 2 verksamhet i 35 ryska regioner med totalt cirka 61 miljoner invånare. Börskursen steg med 2,0 procent. Telia Sonera steg med 1,1 procent.
Oljekoncernen PA Resources har gjort ett oljefynd på prospektet Didon North i Tunisien. Det bidrog till att bolagets aktie steg med 9,1 procent i morgonhandeln.
Plåtföretaget Lindab påverkas av den allt svagare konjunkturen och bolaget spår nu att försäljningen i jämförbara enheter minskar med mellan 5 och 10 procent jämfört med föregående år. Den tidigare rapporterade trenden om minskad försäljning inom bostadsbyggande har fortsatt och även yrkesbyggande visar nu på en viss minskad efterfrågan. Lindabs börskurs steg med 6,3 procent.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet




