Efter beskedet om att sparka "Svennis" riskerar Manchester Citys ägare förlora sina bästa spelare.
Sparkad Svennis orsakar myteri

Manchester Citys ägare Thaksin Shinawatra har kontaktats av personer i styrelsen för att få honom att ändra beslutet att ge Sven-Göran Eriksson sparken som manager för laget. Nu fruktar Shinawatra ett uppror bland spelarna, enligt The Sun.
Spelarna har dock informerats av Shinawatra om att det inte finns någon väg tillbaka för Eriksson. The Sun skriver att rasande spelare nu står i kö för att lämna City.
Till dem hör klubbkapten Richard Dunne, och där ligger Newcastle framme med ett attraktivt bud.
Mittfältaren Michael Johnson funderar också på att lämna City, till förmån för Liverpool. Elano och Martin Petrov skrev på för City eftersom Eriksson ville ha dem till laget och de tänker också dra på sig spikskorna och listigt dra iväg.
Micah Richards är en annan spelare som lockades av Eriksson men efter den senaste tidens turbulens funderar på att gå till Chelsea.
”Svennis” högra hand Tord Grip Eriksson säger till The Sun:
– Jag tycker inte att ägaren har varit tålmodig nog.
Eriksson och Grip har fört Manchester City från botten upp till ligans topp-tio men det räcker alltså tydligen inte för Taksin Shinawatra.
– Nu har vi två matcher kvar med Manchester City, säger Tord Grip till tidningen.
Om ”Svennis” rider ut stormen kan han få ett avgångsvederlag på upp till 5 miljoner pund, eller 59,3 miljoner kronor.





