14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Snön stoppar flyg i Europa

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 dec. 2010Publicerad: 20 dec. 2010

Förseningar och inställda flyg drabbar Frankfurt Airport, London och Kastrup där plan måste grävas fram ur snön.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger ner konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

Snön ställer just nu till stora problem på flera flygplatser.

Frankfurt Airport, en av världens största flygplatser, hade hoppats att trafiken skulle vara i gång igen i dag. Men under natten började snöfallen igen, så under morgonen var rullbanorna helt stängda.

En talesman för den tyska storflygplatsen sade att viss trafik möjligtvis kan komma i gång efter klockan 9.

Över 1 000 strandade resenärer uppges ha övernattat på campingsängar i terminalbyggnaderna.

Även i Danmark orsakar snön problem för flygtrafiken. På Köpenhamns flygplats Kastrup tvingades man ta till snöskyfflarna på tisdagsmorgonen.

– Våra banor är klara och i drift. Men snön ligger ju också på de områden där flygen står parkerade och därför måste de ju nästan grävas fram, sade flygplatsens presschef Sören Hedegaard.

Men framför allt är det snön i London som orsakar problem med inställda flyg och förseningar på Kastrup. Sju av dagens elva planerade flygningar till Heathrow i London har redan ställts in.

– Det är klart att det märks när Europas största flygplats har varit mer eller mindre stängd i tre dygn, sade Hedegaard.

ANNONS

Snökaoset runt om i norra Europa står flygbolagen dyrt. Flygjätten Air France-KLM har förlorat mellan 25 och 35 miljoner euro på de två senaste stränga omgångarna av vinterväder.

– Allt som hände i helgen motsvarar runt 15 till 20 miljoner euro, sade chefen Pierre-Henri Gourgeon till radiostationen Europe 1.

– Vi hade redan en lite mindre allvarlig episod för några veckor sedan som beräknas ha kostat 10 till 15 miljoner euro.

Gourgeon bad drabbade passagerare om ursäkt och passade på att lovorda sina anställda för att de gjort sitt bästa i den svåra situation som råder.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS