Nu hjälper även Saudi Arabien sina lokala banker med ekonomiskt stöd. Upp till 23 miljarder kronor ska pumpas in i bankerna.
Saudi Arabiens banker får hjälp
Saudi Arabien är inte bara Gulfkustens största ekonomiska stat utan har även världens största oljetillgångar.
Nu vänder sig Saudi Arabiens centralbank, Saudi Arabian Monetary Agency, till landets lokala banker för att hjälpa dem igenom oroligheterna på finansmarknaden, enligt Financial Times. Centralbanken använder sina oljedollar och petar in dem i landets mindre banker.
– Detta gjordes för att lätta på stressen på den ekonomiska marknaden, säger finanschefen i Riyadh till Financial Times.
– Saudiska banker har väldigt mycket pengar men det var svårt för dem att få dollar och andra utländska valutor att handla med på den internationella marknaden, fortsätter finanschefen.
Lokala medier rapporterar att det rör sig om 15-23 miljarder kronor som har skjutits in i bankerna – mellan cirka 1.500 och 23.000 miljoner kronor i varje saudiskägd bank.
Saudi Arabiens centralbank följde landets insättningsgaranti och har sänkt räntesatsen och har sänt kravet på hur mycket pengar bankerna måste ha kvar från 13 procent till 10 procent.
– Saudiarabiens banker är inte immuna men mindre sårbara, säger analytikern Murad Ansari på den lokala banken EFG-Hermes.
Nästan 86 procent av tillgångarna i landets banksektor är placerade lokalt i landet.