Realtid

Sänkta rekommendationer för Ericsson

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 mars 2008Publicerad: 20 mars 2008

Flera investmentbanker sänker sina riktkurser för Ericssonaktien efter onsdagens vinstvarning från dotterbolaget Sony Ericsson.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Till exempel sänker Lehman Brothers sin riktkurs från 13 till 12 kronor. West LB sänker riktkursen från 20:90 till 15 kronor, enligt Reuters.

En riktkurs är en slags prognos för vad en aktie kommer att handlas för i framtiden.

På Stockholmsbörsen handlades Ericsson under torsdagsförmiddagen för 10:72 kronor, en uppgång med 1,2 procent jämfört med slutkursen dagen före. Under onsdagen rasade Ericsson med som mest 12 procent och stängde 7,8 procent ned.

Svensk-japanska mobiltelefontillverkaren Sony Ericsson, som ägs till hälften av Ericsson, flaggade på onsdagen för att vinsten för första kvartalet kommer att landa på 150-200 miljoner euro. Det är en bra bit under förväntningarna som låg omkring 250 miljoner euro.

En av orsakerna till nedgången är enligt bolaget att marknadstillväxten för medel- och högpristelefoner har varit långsammare, särskilt i Europa.

Sony Ericssons vinstfall slår hårt även mot moderbolaget:

– Sony Ericsson utgör en stor del av resultatet för Ericsson i och med att lönsamheten på nätverkssidan har krympt ihop, sade Handelsbankens analytiker Jan Dworsky till TT på onsdagen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS