Realtid

Så mycket kostade insiderrättegången

Sara Johansson
Uppdaterad: 10 juni 2010Publicerad: 10 juni 2010

Rättegången och utredningen har kostat miljoner. Realtid.se har räknat ut den totala prislappen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ekobrottsmyndighetens största insiderutredning någonsin har varit tidskrävande och krävt flera högavlönade utredare och handläggare.

Anmäl dig till Juridik-nyhetsbrevet som kommer ut på torsdagar.

På EBM har åklagare Stig Åström varit förundersökningledare sedan utredningen mot de insiderbrottsmisstänkta Ossian Hellers och Andreas Hofmann med flera startade.

De första tipsen började komma in till Ekobrottsmyndigheten redan 2005, men det var inte förrän i början av år 2007 som utredningen drog igång på allvar.

Vid sin sida hade Stig Åström från början åklagare Robert Engstedt och därefter åklagare Yngve Rydberg som biträdande åklagare.

Realtid.se har gjort en beräkning på kostnaderna av insiderrättegången efter sondering med myndigheterna.

Åklagarsidans kostnader

Åklagare Stig Åström, som startade utredningen, har en årslön på 729.600 kronor.

ANNONS

Åklagare Robert Engstedt hade 2007 en årslön på drygt 600.000 kronor och år 2008 hade han en taxerad inkomst på nära 700.000 kronor.

Robert Engstedt slutade dock som åklagare och därmed som utredare i insidermålet i mitten av 2008.

Hur mycket tid lade ni per månad på insiderutredningen?

– Vi bokför ju inte tid per ärende. I rollen som åklagare är du aldrig fixerad vid ett och samma ärende, säger Robert Engstedt till Realtid.se.

Åklagare Yngve Rydberg tog över efter Robert Engstedt och har arbetat i cirka ett och ett halvt år med utredningen. Han har en årslön på 744.000 kronor.

Yngve Rydberg bekräftar Engstedts uppgifter och berättar att det är svårt att räkna ut exakt hur mycket av arbetstimmarna som åklagarna har lagt på just den här utredningen.

– Det är en omöjlig fråga att svara på. Vi åklagare har ungefär 15-20 ärenden i månaden som vi ska utreda. Alla är ju självklart inte av den här digniteten. Insiderringen är, får jag ju lov att säga, den största insiderutredningen som vi har haft, säger Yngve Rydberg till Realtid.se.

Realtid.se har beräknat att Stig Åström som har arbetat med utredningen i 3,5 år har lagt ned 1,5 år i effektiv tid på utredningen. Detsamma gäller de biträdande åklagarna Robert Engstedt samt Yngve Rydberg som tillsammans står för 1,5 år i effektiv tid. Till denna period räknas även tiden i rättssalen.

ANNONS

Tillsammans med åklagarna har även ett team på Ekobrottsmyndigheten hjälpt till med utredningen. I teamet ingick kriminalkommissarie Torbjörn Nilsson, kriminalinspektörerna Eva Bergman och Lars Olovsson, ekorevisorerna Carl Ossmark och Mikael Sandberg, samt EBM:s finansiella rådgivare Per Friberg.

Torbjörn Nilsson har en årsinkomst på 507.252 kronor, Lars Olovsson tjänar 437.280 kronor och Eva Bergman 433.800 kronor.

Arbetsledningen på den Nationella kammaren på EBM kan dock inte svara på i vilken utsträckning de under utredningen har arbetat heltid med det uppmärksammade insidermålet.

Ekorevisorn Carl Ossmark har en årslön på 592.800 kronor, Mikael Sandberg 564.000 kronor och Per Friberg 678.000 kronor.

I denna grupp med sex personer är osäkerheten högst beträffande hur stor den totala arbetsinsatsen är. Realtid.se har beräknat att de i snitt har lagt ned mellan 6 och 12 månaders arbete. I vår uträkning väljer vi den lägre siffran på grund av bristen på dokumentation från EBM:s sida.

– Det är ju de som har handlagt allt material som kommit in och sedan skickat över det till oss åklagare som har fått bedöma om det ska finnas med i utredningen. Men exempelvis Per Friberg har ju också jobbat med många andra mål samtidigt, säger Yngve Rydberg om deras arbetsinsats.

Domstolens kostnader

Rättegången i Stockholms tingsrätt pågick under 29 dagar mellan den 28 september 2009 och 8 februari i år.

ANNONS

Domstolen hade lottat fram fyra nämndemän som under dessa 29 dagar lyssnade och sedan diskuterade bevisningen som presenterats under rättegången. Där tillkom fyra så kallade inläsningsdagar där de läst domar och haft överläggning.

De fyra nämndemännen får 500 kronor betalt per dag, vilket slutar på en nota på 64.000 kronor.

För rådmannen, rättens ordförande, Christer Tornefors har arbetet krävt hela hans arbetstid under de månader som rättegången pågått ända till domen var skriven och klar den första juni.

Domen som skrevs av Christer Tornefors var drygt 760 sidor tjock och tog en och en halv månad längre tid att skriva än beräknat.

– När det gäller själva domskrivningen så hade vi ett uppehåll på ett par veckor i november-december då vi bara hade några enstaka förhandlingsdagar och då började jag skriva på domen. Sedan skrev jag i mellandagarna, vid jul och nyår och fortsatte sedan när huvudförhandlingarna var slut den nionde februari.

– Sedan har jag ägnat hela tiden från nionde februari till första juni, med undantag från några enstaka tvistemålsförhandlingar som jag har haft.

– Den tid som jag har ägnat åt andra mål under den här tiden har jag kompenserat genom att arbeta med domen under helger, kvällar och påskledigheten.

– Jag har ägnat heltid med det här målet från den 28 september och fram till den första juni. Min arbetstid har ju inte varit 100 procent av det som jag har fått lön för utan det har varit 130 procent.

ANNONS

I nio månader jobbade Christer Tornefors med insidermålet med en månadslön på cirka 80.000 kronor, vilket motsvarar 720.000 kronor för denna tidsperiod.

Med i rätten sitter även tingsnotarien som har en månadslön på cirka 25.000 kronor. För honom har målet också inneburit heltidsjobb under de 29 förhandlingsdagarna och fyra inläsningsdagarna.

– Om man räknar ren förhandlingstid handlar det om 32 arbetsdagar men sen tillkommer det otroligt mycket tid utöver det. Räkna med fyra gånger de dagarna, säger tingsnotarien Tobias Tibell.

Det motsvarar sex månaders jobb och cirka 150.000 kronor i lön.

Han berättar att det dessutom tillkommer en hel del domstolssekreterare som jobbat med målet.

Summan som staten betalat ut till åklagarna och domstolspersonal som löner för denna utredning ligger på 4.667.966 kronor

I den ovan nämnda summan tillkommer arbetsgivaravgifter på minst 31,42 procent. Då landar den totala summan på 6.134.641 kronor.

Advokaternas kostnader

ANNONS

De insideråtalade männen anlitade de skickligaste advokaterna i branschen.

Ossian Hellers advokat, Leif Gustafsson, yrkade att få en ersättning på 2.993.600 kronor, men domstolen valde att sänka något – till 2.686.475 kronor.

Av det beloppet ska Ossian Hellers betala staten 170.100 kronor i och med en fällande dom i skattedelen av målet.

Ossian Hellers yrkade att få 15.000 kronor för att betala juristen Harry Schüssler för dennes rättsutlåtande, något domstolen underkände. Hellers fick däremot 3.000 kronor för kopieringskostnader (han hade yrkat på 93.252 kronor).

Andreas Hofmanns advokat Hans Strandberg yrkade att få en ersättning på 2.897.050 kronor, varifrån domstolen valde att dra ifrån drygt 300.000 och landade på 2.567.575 kronor.

Av det beloppet ska Andreas Hofmann betala staten 170.100 kronor i och med den fällande domen i skattedelen.

Även Andreas Hofmann ska få 3.000 kronor för kopieringskostnader (han yrkade på 21.375 kronor).

Ken Lennaárds advokat Thomas Johansson har yrkat ersättning på 1.671.757 kronor, vilket domstolen godkände.

ANNONS

Magnus Kjellbergs advokat Henrik Olsson Lilja har yrkat att få en ersättning på 1.980.457 kronor. Domstolen godkände dock inte detta belopp, och Olsson Liljas ersättning stannar på 1.215.438 kronor.

Magnus Kjellberg får liksom Ossian Och Andreas 3.000 kronor för kopieringskostnader, efter att ha yrkat 28.028 kronor.

Även Magnus Kjellberg yrkade att få ersättning för rättsutlåtanden – 42.000 kronor. Men domstolen valde att inte betala ut någon ersättning eftersom utlåtandena inte tillfört något i den rättsliga bedömningen.

Jan Felländers advokat Tomas Nilsson har yrkat på en ersättning om 1.179.150 kronor, vilket domstolen godkände.

Jan Felländer har dessutom fått betalt för sina resor från Luxemburg samt logi i Stockholm under sin resa till rättegången. Summan: 32.468 kronor.

Karsten Storgaards advokat Jan Karlsson har yrkat att få ersättning på 989.319 kronor, vilket domstolen har godkänt. Karsten Storgaard får dessutom betalt för sina resor och logi när han rest upp till rättegången från Danmark. Summan: 6.659 kronor.

Den sammanlagda kostnaden för advokaterna landar på 10.017.641 kronor

Det gör att den totala kostnaden för insiderrättegången enligt Realtid.ses beräkningar är 16.152.282 kronor.

ANNONS

Fler kostnader kan tillkomma

Om de friande insiderdomarna vinner laga kraft kommer de tidigare åtalade männen att begära ut skadestånd från staten, enligt Di.se. Denna kostnad är inte med i Realtid.ses beräkningar.

Skadeståndet räknas på antalet veckor som de då misstänkta männen satt frihetsberövade. Ossian Hellers och Andreas Hofmann satt frihetsberövade drygt en månad, medan Ken Lennaárd endast satt några dagar. Magnus Kjellberg och Jan Felländer satt i två veckor, och Karsten Storgaard satt längst av alla: en och en halv månad.

Framställan om skadestånd görs till Justitiekanslern. Normalbeloppet för lidande uppgår till 20.000 kronor för den första månaden. Men advokaterna anser att de friade männen även bör få skadestånd för att processen pågått under för lång tid – att åklagarna dragit ut på beslutet om åtal.

En annan faktor som advokaterna pekar på är att målet har fått en stor uppmärksamhet i media.

Magnus Kjellbergs advokat Henrik Olsson Lilja berättar att han ska yrka på mellan 50.000 och 100.000 kronor per månad.

Inte heller kostnaderna för tvisten mellan Skatteverket och Ossian Hellers/Andreas Hofmann är inräknade i Realtid.ses beräkningar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS