Realtid

Riksbanken expanderar rekordsnabbt

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 dec. 2008Publicerad: 04 dec. 2008

Medan andra banker lider av finanskrisen, har Riksbankens tillgångar ökat från 200 miljarder kronor till 600 miljarder på bara några månader.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det framgick vid ett seminarium arrangerat av Nasdaq-OMX under torsdagsmorgonen.

– Jag skulle gissa att det är den snabbaste expansionen av Riksbankens balansräkning sedan år 1668, men det är inget som jag har kollat i statistiken. Det har gått snabbt i alla fall, sa Riksbankschefen Stefan Ingves på seminariet.

Han anser att den vidlyftiga expansionen varit nödvändig.

– Vad vi har ägnat oss åt, det är att se till så att det blir lättare för banker att finansiera sig – att sköta sin finansiering och ytterst naturligtvis då att sköta kreditförsörjningen i det svenska samhället.

Så här långt har Riksbanken gjort det genom att under hösten låna ut lite över 200 miljarder kronor och för närvarande kring 25 miljarder dollar.

Det innebär att Riksbanken gick in i det här någon gång i mitten på september med en balansräkning på cirka 200 miljarder kronor, och har sedan lagt till 400 miljarder kronor under de senaste månaderna.

– Och det är det som för övrigt även är det som är unikt med en centralbank och med den funktion som vi har, sa Ingves.

– I de här sammanhangen när det finns ett behov av att skapa svenska kronor, så kan vi göra det. Det är den roll och den uppgift som vi har.

ANNONS

Det var efter Lehman Brothers konkurs som finanskrisen med kraft smittade det svenska systemet.

– Man kanske inte ska säga att det var just Lehman som sådant som förorsakade allt detta, utan det var kanske så att det här var en händelse som var en trigger som sedan spred sig över hela världen.

För det finns länder där man inte har haft egentligen något att över huvud taget att göra med Lehman Brothers men där man ändå har fått likviditetsproblem på den inhemska marknaden.

– Så det kom att bli en trigger. Det förflyttade oss in i en annan värld när det gäller hur marknaderna fungerar eller inte fungerar.

Och det ledde enligt Ingves ganska hastigt till att det blev nödvändigt för Riksbanken att vidta en rad åtgärder för att se till så att det fungerar i Sverige, trots att vi måste leva med den situation som uppkommit.

Ingves talade på temat ”Värdepappersmarknader i förändring – motpartsrisker och funktionssätt” i Nasdaq-OMX lokaler på Gärdet i Stockholm.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS