24 apr.
2026

Realtid

Rekordmånga nätsurfare i Europa

administrator

administrator

Internetanvändandet i EU har ökat med nära 20 procent bara det senaste året. Samtidigt har flera medlemsländer sackat efter.

Det visar en färsk rapport från EU-kommissionen som också påpekar att runt 40 procent av EU-medborgarna inte använder internet alls.

Sverige och Finland är de länder inom unionen där det investeras mest i forskning om informations- och kommunikationsteknik. Sverige har även störst andel anställda med specialistkunskaper inom it och nära 90 procent av företagen här har bredbandsuppkoppling. Sverige är också enligt kommissionen ett av de ledande länderna inom e-handel.

Totalt finns i EU 100 miljoner bredbandsanslutningar. Internetbristen är störst i Rumänien, Bulgarien och Grekland.

– Delar av EU har hamnat på efterkälken med ofullständig internettäckning. Alla EU-länder måste därför satsa hårdare på att överbrygga klyftorna, säger kommissionär Viviane Reding i en kommentar. Hon menar också att informations- och kommunikationsteknik är den viktigaste faktorn bakom europeisk tillväxt.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Räntan större än försvarsbudgeten – kan stormakten falla?

23 apr. 2026