Stockholmsbörsens ägare OMX AB varnas av börsens disciplinnämnd för att inte ha hanterat kurspåverkande information på rätt sätt.
OMX varnas av disciplinnämnd

Varningen gäller en händelse i januari då OMX offentliggjorde att avtal träffats med Bombay Stock Exchange om leverans av teknologi.
I pressmeddelandet som OMX skickade då angavs ingen ordersumma. Dagen efter citerades dock dåvarande vd Magnus Böcker i tidningen Dagens Industri. Han sade då att ordervärdet var på flera hundra miljoner kronor och att affären var en av bolagets största genom tiderna.
Enligt disciplinnämnden var uppgifterna i artikeln delvis nya för marknaden och ”till sin natur i inte oväsentlig grad ägnade att påverka värderingen av OMX-aktien”. OMX har därmed brutit mot gällande regler om offentliggörande av kurspåverkande information och tilldelas en varning.
OMX var noterat på börsen till den 2 maj i år.





