Handlaren som var en av hjärnorna bakom Goldmans jättevinster på subprimekrisen när andra kraschade, går nu vidare och startar egen hedgefond.
Och nu startar han en egen hedgefond

Fonden ska heta Cardiff de Alejo Garcia.
Bakgrunden är att investerare trots krisen fortsätter att försöka investera i subprime-relaterade värdepapper.
En anonym källa bekräftar att Birnbaum har lämnat Goldman Sachs.
Det är Josh Birnbaum, som blev en av Goldman Sachs lysande stjärnor när han övertygade banken att ta stora finansiella positioner som skulle stiga i värde om subprime-relaterade värdepapper faller i värde.
Birnbaum jobbade med detta nära sin kollega Michael Swenson på Goldman Sachs, vilket tjänade nästan 24 miljarder kronor åt banken.
Därmed lyckades Goldman Sachs kompensera för sina stora subprime-förluster på annat håll i banken.
Flera anställda på olika amerikanska banker, har sagt upp sig för att starta egna fonder.
Lehman Brothers-veteranen David Sherr ska i år starta fonden One William Street Capital som ska investera i värdepapper som fallit kraftigt på grund av finanskrisen.
Fonderna försöker generellt tjäna pengar på de nedpressade priserna för bolån och andra ”ansträngda” tillgångar.
Subprime-lån är de bolån i USA som till stora delar inledde den pågående finanskrisen i landet.
Dessa lån gavs till låntagare med sämre kreditvärdighet, vilka senare ofta fick svårt att betala på sina lån.
Gottex håller på att få in pengar till fond som ska investera i olika tillgångar som håller på att ”återhämta sig”. Det är bland annat bolån.
Gottex letar efter lån med hög kvalitet som kan vara undervärderat av marknaden.
USA:s största fondbolag Blackrock, har fått in 12 miljarder kronor till en fond som ska investera i krisdrabbade värdepapper relaterade till bolån.
Över 70 fonder startade i fjol för att investera i bolånerelaterade värdepapper, uppger nyhetsbyrån Bloomberg.
Ian Hammar
ian.hammar@realtid.se
08-545 87 151





