21 apr.
2026

Realtid

Nytt bud i busskonflikten

administrator

administrator

Bussarbetsgivarna har lämnat ett nytt bud till Kommunal på torsdagen.

”Nu lämnar vi ett förslag till lösning till Kommunal. Vi har sträckt ut handen och hoppas att Kommunal gör detsamma, så att strejken kan få ett slut och bussarna börja rulla igen”, säger Peter Jeppsson, vd för Transportgruppen och Bussarbetsgivarna.

Förslaget innebär att arbetsgivarna accepterar en kortning av den så kallade ramtiden till 13 timmar i ren stadstrafik, att de ökar erbjudandet om lönehöjningar, att villkoren runt dygnsvilan förbättras och att rätten till fast anställning slås fast i avtalet.

Kommunal har ännu inte fått ta del av Bussarbetsgivarnas bud, enligt förbundets pressekreterare Serkan Köse.

– Man kan inte lägga ett bud utan att motparten vet om det. Det går inte att gå ut via pressen och inte meddela oss först, säger han till TT.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin