UPPDATERAD(2) Swedbank går ut med en nyemission på 12,4 miljarder kronor. Emissionen är i sin helhet garanterad av befintliga ägare.
Nyemission i Swedbank

Mest läst i kategorin
Bland de ägare som garanterar emissionen finns bland andra Folksam, sparbanksstiftelserna och AMF Pension. De har förbundit sig att rösta för en nyemission vid en extra bolagsstämma den 25 november. Tillsammans har de 42 procent av aktierna i Swedbank.
Banken kommer att emittera preferensaktier med företrädesrätt för befintliga ägare.
– Det här ska förstärka vår kapitalsituation och ta bort rykten om att våra ägare inte skulle kunna skjuta till pengar. Det är ett proaktivt beslut som handlar om att skapa en buffert för osäkra tider, säger Swedbanks styrelseordförande Carl Eric Stålberg.
Stålberg kommenterade i en telefonkonferens de rykten som florerat i fråga om bankens ägare.
– Det har varit mycket diskussioner och rykten kring om våra ägare skulle ha möjlighet att skjuta till kapital, om det händer något som kan göra att marknaden blir värre. Den här nyemissionen är ett sätt för oss att en gång för alla ta bort den här osäkerheten. Våra ägare har kapacitet och de gör nu detta för att visa att denna kapacitet finns.
”Swedbank har för närvarande en sund finansiell ställning, men kapitalmarknaderna fortsätter att vara ytterst volatila på grund av en ökad osäkerhet om de ekonomiska förhållandena”, skriver banken.
”Det är viktigt att understryka att Swedbank är en lönsam bank med sund kapitalisering. Dock anser vi att det är för alla intressenters bästa att agera proaktivt och beslutsamt under dessa volatila och osäkra marknadsförutsättningar”, skriver Carl Eric Stålberg i morgonens pressmeddelande.
Kapitaltillskottet kommer att förstärka bankens primärkapitalrelation från 8,7 procent till 10,5 procent, skriver banken vidare.
”Vårt beslut att stå som garant i Swedbanks nyemission grundar sig på vår bedömning av bolagets verksamhet och framtidsmöjligheter. Vi har samarbetat med Swedbank i många år och har fullt förtroende för den verksamhet som bolaget bedriver”, skriver Folksams vd Anders Sundström i ett pressmeddelande.
Folksams ägande i Swedbank uppgår före emissionen till 1,2 procent. För att öka ägandet har Folksam kommit överens med Sparbanksstiftelserna om att köpa teckningsrätter i avsikt att byta dem mot 30,2 miljoner preferensaktier motsvarande 3,9 procent av aktierna efter genomförd emission. Efter transaktionen kommer Folksam att äga minst 5 procent av aktierna i Swedbank.
Sparbanksstiftelserna kommer att teckna 27,5 miljoner nya aktier i Swedbank för ett belopp om 1,3 miljarder kronor. Förvaltningsbolaget har fått ett lånelöfte på 1 miljard kronor hos Folksam, skriver Sparbanksstiftelserna.
Efter nyemissionen kommer Sparbanksstiftelsernas innehav i Swedbank att uppgå till 18,5 procent av aktiekapital och röster.