George W Bush medger att hans retorik fick världen att tro att han var "en kille som verkligen var angelägen" att starta krig i Irak.
Nu ångrar han sig

Han uttrycker också ånger över att kriget skapat djupa klyftor och att han är bekymrad över att USA har blivit missförstått.
– Sett i backspegeln så kunde jag ha använt en annan ton, en annan retorik, säger presidenten.
Uttryck som ”död eller levande” gav intryck av att jag inte var en fredens man, menar Bush. Han tycker också att det har varit smärtsamt att utsätta amerikanska ungdomar för krigets faror.
– Jag försöker att träffa så många av familjerna jag kan. Och det är min plikt att försöka trösta så gott jag förmår. Jag har också en plikt att se till att dessa liv inte förlorades förgäves, säger Bush till The Times.
Bush försäkrar att han under de sista sex månaderna av presidentperioden ska ägna sig åt att säkra överenskommelser i frågor som att bilda en palestinsk stat och ”efterlämna en rad strukturer som underlättar” för USA:s näste president.





