I en färsk rapport kritiseras Nokias etiska principer i Mexiko.
Nokia får massiv kritik i Mexiko

Det är det mexikanska arbetsforskningsinstitutet CILAS som tagit fram rapporten. Där kritiseras den finska mobiljätten för att det inte finns något fackförbund som grundar sig på Nokia-arbetarnas rätt att organisera sig.vid fabrikerna i Mexiko.
Just rätten att organisera sig är en av Nokias grundläggande etiska principer, enligt företagets officiella hållning.
Till CILAS kritiska rapport intervjuade det mexikanska arbetsforskningsinstitutet över 88 fabriksanställda. Men rapporten varit inte lätt att sammanställa,. Nokia ville inte samarbeta med de mexikanska forskarna, uppger Finska Notisbyrån. Detta trots att SASK och finska fackförbund uppmanade mobiljättens att vara samarbetsvilliga.
Nokias pr-direktör Pekka Isosomppi säger, enligt FNB, att samarbetsvårigheterna har sin grund i den haltande informationsgången inom företaget. Isosomppi poängterar att Nokia nu uppmärksammat problemen.
Ökad flexibilitet utlovas i framtiden, liksom breddat samarbete mellan arbetsgivare och personal. En utomstående part ska enligt Isosomppi göra en utredning om arbetsförhållandena i samtliga Nokia-fabriker.





