14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nöjer sig med böter

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 nov. 2010Publicerad: 24 nov. 2010

Åklagaren kan nöja sig med villkorlig dom och kännbara bötesstraff.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger ner konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

illkorlig dom och kännbara bötesstraff är en tillräcklig påföljd för de tre före detta värdepappershandlare på Carnegie som står åtalade för grov otillbörlig kurspåverkan. Det sade åklagare Yngve Rydberg under sitt slutanförande.

— Egentligen borde man kunna döma till fängelse för de här gärningarna. Men jag kan, med viss tvekan, ändå gå med på att man dömer till villkorlig dom och kännbara bötesstraff.

Rydberg anser att samtliga tre åtalade ska fällas för de affärer som enligt honom har lett till olaglig kursmanipulation på börsen.

— Jag menar att brotten är grova, de har satts i system och de har fått stora konsekvenser för arbetsgivaren i slutändan, sade han.

Men, tillade han, ingen har tidigare dömts till fängelse för den här typen av brott. Och det faktum att gärningarna ”har några år på nacken och är rätt så gamla” är en förmildrande omständighet, enligt åklagaren.

— Det är helt uppenbart att min klient ska frikännas, sade den tidigare handlarchefens försvarare, advokat Per E Samuelson, under sitt slutanförande.

Han tillade att Ekobrottsmyndighetens åtal mot de tre männen är ”en rättsskandal”.

Kollegan Leif Gustafson, som försvarar en av de andra handlarna, var inne på samma linje när han hävdade att en fällande dom skulle få ”helt oöverskådliga konsekvenser för all normal handel”.

ANNONS

De båda försvararna upprepade ståndpunkten att de affärer som åtalet omfattar är just normala transaktioner — de har gjorts på affärsmässiga grunder utan några andra syften.

— Han köper för att han vill köpa och han säljer för att han vill sälja, sade Gustafson om klientens agerande.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS