02 apr.
2026

Realtid

Nobelpristagaren: Ersätt vindenergin med solenergi

Sara Johansson

Nobelpristagaren Jack Steinberger tycker att Europa borde fokusera mer på solenergi och mindre på vindenergi.

Jack Steinberger är chef över CERN, det europeiska partikelfysiklaboratoriet i Geneve. År 1988 vann han Nobelpriset i fysik med motiveringen ”för metoden med neutrinostrålar och påvisandet av leptonernas dubblettstruktur genom upptäckten av myonneutrinon”.

I går sade Steinberger att vindkraftverken är oekonomiska och ett slöseri med resurser i kampen mot klimatförändringarna.

– Vind är inte framtiden. Jag är säker på att framtidens energikälla går mot att vara solenergi. Det finns inget annat att jämföra med. Ju tidigare vi fokuserar på detta desto bättre, säger han.

Han menar att sättet som används vid framställandet av solenergi där solstrålarna speglas och genereras till värme och energi representerar det mest lovande sättet att ersätta fossila bränslen.

Professor Steinberger sade att alla kända reserver av fossila bränslen kommer ta slut inom 60 år. Han lade dessutom till att solenergiparkerna i Sahara säkert kommer kunna tillgodose nära 80 procent av Europas energibehov i slutet av detta århundrade.

Han uppmanade därför europas regeringar att starta ett pilotprojekt i Nordafrika.

– Myndigheterna måste fokusera på detta område nu, sade Steinberger.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin