20 apr.
2026

Realtid

New York-börserna backade

administrator

administrator

New York-börserna föll när veckans handel inleddes på måndagen och banker och bolåneinstitut var de stora förlorarna.

Den amerikanska finanskrisen är långt ifrån över.

Vid stängning hade Dow Jones industriindex fallit med 1,6 procent till 11.479,4. Nasdaqs kompositindex sjönk med 1,5 procent till 2.17,0.

Aktierna i bolånegiganterna Fannie Mae och Freddie Mac störtdök på måndagen efter att affärstidningen Barron’s skrivit att den amerikanska regeringen planerar att ta över instituten.

En sådan åtgärd skulle göra aktierna i de båda bolåneinstituten värdelösa. Trots att finansdepartementet tillbakavisade uppgifterna föll Fannie Mae och Freddie Mac med 22,3 procent respektive 25 procent.

Tidningsuppgifter sänkte även investmentbanken Lehman Brothers aktie med 7,1 procent. Wall Street Journal rapporterade att analytiker väntar sig förluster i företaget på 1,8 miljarder dollar eller mer.

Hus- och bolånemarknaden skakades ytterligare av en rapport som visade att stämningen bland husbyggare var rekordlåg i augusti samtidigt som lånevillkoren stramas åt.

– Investerare har försökt lägga bolånekrisen bakom sig. Men varje gång det kommer nyheter som dessa måste de tänka om, sade Paul Nolte, investeringschef på Hinsdale Associates i Illinois till Reuters.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

USA / Trump
Makro

USA krossas under skuldberget – då vill Trump ta bort inkomstskatt

20 apr. 2026
Bank & Fintech

Finansministern: Behövs fler europeiska stablecoins

19 apr. 2026