Saab säger att Nederländerna kan spara närmare 60 miljarder kronor om landet väljer att köpa stridsflygplan av typen Gripen Next Generation.
Nederländerna kan spara miljarder på Gripen

administrator
Uppdaterad: 03 sep. 2008Publicerad: 03 sep. 2008
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
Det var i slutet av augusti som Saab meddelade att Nederländerna sällar sig till de länder som intresserar sig för Gripen. Landet är på jakt efter ett plan som ska ersätta dess nuvarande stridsflyg som består av F 16-plan.
Bob Kemp, marknadschef vid Gripen International, säger i en intervju med internationella flygmedier att Gripen har en lättare konstruktion och lägre bränslekonsumtion än Lockheed Martin F-35, en nyare generation av F16.
Saab erbjuder även industrisamarbeten till minst 100 procent av värdet av ett eventuellt kontrakt.
Om två år väntas Nederländerna ta ett beslut i frågan. Saab skulle då kunna börja leverera planen från 2015 och framåt.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS





