16 apr.
2026

Realtid

Nedåt på Wall Street

administrator

administrator

Kurserna på Wall Street sjönk på onsdagen.

Bland annat berodde nedgången på att investerare sålt av finansaktier av rädsla för att problemen i banksektorn ska förvärras.

Finanssektorn drogs med kraftiga fall sedan analytiker uttalat dystra prognoser för de amerikanska bankerna. Flera storspelare fanns bland förlorarna; Citigroup föll med 5,8 procent, Bank of America med 2,8 och JP Morgan med 4,2 procent.

Som en följd av kreditkrisen verkade det på onsdagen som att försäljningen av Clear Channel Communications, som äger omkring 1 200 radiostationer i USA, kan gå om intet. En investerargrupp är beredd att betala omkring 20 miljarder dollar, med hjälp av flera storbanker – men nu drar långivarna öronen åt sig. Clear Channels aktie rasade med över 17 procent på onsdagen.

Exxon och Schlumberger fanns bland de bolag som drog nytta av det stigande oljepriset och steg med 1,2 respektive 4,6 procent.

På onsdagen meddelades även att Ericssons amerikanska konkurrent Motorola delas upp i två separata börsnoterade bolag, ett för nätverk och ett för mobiltelefoner. Motorolas aktie steg med över 2,77 procent efter beskedet.

Råoljepriset steg också under dagen och ökade oron för att det ska komma att bromsa den amerikanska konsumtionen.

Dow Jones industriindex sjönk med 0,9 procent till 12 422,9 medan Nasdaqs kompositindex backade med 0,7 procent till 2 324,4.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

mårder
Börs & finans

Günther Mårder begärs häktad – misstänkt för insiderbrott

16 apr. 2026