17 juni
2026

Realtid

Nedåt på börsen

administrator

administrator

Handeln på Stockholmsbörsen inleddes med fallande kurser.

Kursutvecklingen var i linje med de övriga Europabörserna.

Det rekordhöga oljepriset pressar börserna i Europa.

Klockan 9.40 hade OMXS-index fallit med 1,0 procent till 325,7. Flera bolag presenterade på förmiddagen delårsrapporter för första kvartalet.

Carl Lamm, som bland annat säljer skrivare och faxar, redovisar en oförändrad vinst på 16,1 miljoner kronor. Aktien föll med 0,8 procent till 59:00 kronor.

Mobiltjänstfirman Aspiro vände en vinst till förlust på 0,8 miljoner kronor. Aspiroaktien föll med 10,6 procent till 1:27 kronor.

Modeföretaget Retail and Brands (RNB), som bland annat äger JC och Polarn och Pyret, redovisar en försäljning på 212 miljoner kronor i egna butiker i april. Det är en ökning med 5,2 procent jämfört med motsvarande period 2007. Aktien steg med 0,7 procent till 27:50 kronor.

Bland börsens tungviktare steg Ericsson med 0,9 procent till 15:38 kronor. H & M-aktien föll med 3,9 procent till 347:00 kronor.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Ny modell: Företag slipper bära risken i domstolstvister

16 juni 2026
Symbol för Litium samt batterier
Makro

USA:s gigantiska litiumfynd kan förändra allt – om brytningen blir av

16 juni 2026