Den ekonomiska krisen kan förvärras om Barack Obama väljs till president, hävdar Rubert Murdoch i en intervju bara några dagar före valet.
Murdoch varnar för Obama
Mest läst i kategorin
Enligt Rupert Murdock riskerar demokraternas politik att bli ett “bakslag för globaliseringen” om en del av de protektionistiska förslag som förts fram under valkampanjen genomförs. Intervjun publicerades i lördags i The Weekend Australian, en tidning som ägs av Murdocks medieimperium News Corporation.
Den australiensiskfödda mogulen sade att han inte visste om Barack Obama kommer att genomföra alla åtgärder som föreslagits av partiet:
– Presidenter beter sig sällan exakt på det sätt som de framställts under kampanjen eftersom blir fångar för många olika särintressen, sade Murdock.
Han varnar för att en eventuell ökad protektionism i USA kan leda till hämndaktioner från andra länder och därmed hota finanssystemet och världshandeln. Det gäller i synnerhet Kina.
– De senaste tre-fyra åren har har en del demokrater hotat med att införa importtariffer om inte Kina ändrar sin valuta. Om det hände skulle det kunna starta en hämndaktion som skulle skada världsekonomin allvarligt, sade Murdock.
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.