Realtid

MSA:s nya delägare

Helene Rothstein
Uppdaterad: 23 nov. 2009Publicerad: 23 nov. 2009

Mannheimer Swartling har utsett tre nya delägare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I fredags utsåg Mannheimer Swartling tre nya delägare. En av de nya delägarna finns på Mannheimer Swartlings Malmökontor.

Han heter Niklas Åstenius och började sin juristbana som biträdande jurist på Wistrand Advokatbyrå år 1998 och satt därefter ting.

Anmäl dig till Realtid.ses Nyhetsbrev Juridik som skickas ut varje torsdag.

Efter tingtjänstgöring började han på Mannheimer Swartling år 2000. Han har sin bas i Malmö men rör sig ganska mycket då han arbetar med processer och skiljeförfarande.

Den svensk-talande tyska advokaten Maria Wolleh har också utsetts till ny delägare i byrån.

Hon är inriktad på fastighet- och företagstransaktioner samt relaterade aktiemarknadsfrågor i Berlin och har sedan år 2007 basat för advokatbyråns Berlinkontor.

Även advokat Åsa Hansdotter som arbetar med bolagsrätt har utsetts till ny delägare.

Hon befinner sig nu på Helsingborgskontoret men ska till Mannheimer Swartlings kontor i S:t Petersburg.

ANNONS

– Hon ska bygga vidare och utveckla verksamheten där, säger Stefan Brocker.

– I S:t Petersburg har vi kommit så långt att vi har ett trettiotal jurister och vi är en stor aktör på den marknaden. Vi kommer inte att växa så mycket mer men vi behöver få dit fler seniora medarbetare.

Kontoret får därmed snart två delägare; Andrei Gusev som utsågs till delägare tidigare i år och Åsa Hansdotter.

Att två av tre nya delägare är kvinnor är ett led av en allt klarare trend, menar Stefan Brocker och berättar att firman har arbetat mycket med att få fler kvinnor att stanna på byrån.

– Nu blev två av tre nya delägare kvinnor. Det är frukterna av det arbete du ser och det kommer att bli en högre andel kvinnor som utses till delägare framöver – så är det för hela branschen.

Mannheimer Swartlings vinstdelningssystem True Partnership Lock Step innebär att äldre delägare får en större bit av kakan än en nybliven delägare. Efter sju år får man en högre andel. Vid vinstdelning spelar det ingen roll vid vilket kontor man är verksam.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS