13 juli
2026

Realtid

Modiga investerare satsar på virtuell garderob

Helene Svahn, styrelseledamot i Mercedes-Benz, Jenny Keisu, vd för elbåtstillverkaren X Shore och Petra Ringström Oxhamre, medgrundare och tidigare vd för Steamery, har alla gått in som nya delägare i TINI.
Helene Svahn, styrelseledamot i Mercedes-Benz, Jenny Keisu, vd för elbåtstillverkaren X Shore och Petra Ringström Oxhamre, medgrundare och tidigare vd för Steamery, har alla gått in som nya delägare i TINI.
Realtid.se

TINI fortsätter sin resa med stöd från nya namnkunniga investerare. Kapitalinjektionen ska bland annat användas för att digitalisera företagets koncept och på så sätt bredda tillgången till måttanpassade, lokalproducerade basplagg med lång livslängd.

Jenny Keisu, vd för elbåtstillverkaren X Shore, Helene Svahn, styrelseledamot i Mercedes-Benz, och Petra Ringström Oxhamre, medgrundare och tidigare vd för Steamery, har alla gått in som nya delägare i TINI.  Det framgår av ett pressmeddelande.

TINI vill minska klädproduktionen i världen och förlänga livslängden på plagg. Därför erbjuds en baskollektion som anpassas efter varje kunds mått och preferenser. Allt produceras genom en inhouse-produktionskedja som omfattar allt från design och produktutveckling till materialanskaffning och sömnad.

Digitaliseringen av tjänsten spelar en central roll i TINIs kommersialisering. Snart lanseras en webbshop där kunder kommer kunna designa och måttanpassa sina plagg i en virtuell garderob.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Montering i Atlas Copcos fabrik i Tierp. Arkivbild.
Börs & finans

Rapportveckan drar i gång – bolagen du ska hålla koll på

13 juli 2026
Stigande börskurser och ett fortsatt sparande ligger bakom att svenskarnas samlade fondförmögenhet nu överstiger 10 000 miljarder kronor. Arkivbild.
Börs & finans

Svenskarna slår rekord i fondsparande

12 juli 2026