13 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Miljöteknik står emot världskrisen

administrator

administrator

Energieffektiv och miljöanpassad teknik, så kallad cleantech, nådde rekordsiffror under årets tredje kvartal.

Det rapporterar Financial News.

Investeringar i USA, Europa, Kina och Indien uppgick till närmare 18 miljarder kronor under kvartalet, vilket slår det tidigare rekordet under andra kvartalet i år.

Det är en ökning med 37 procent jämfört med samma period i fjol, enligt en undersökning gjord av den amerikanska branschorganisationen Cleantech Group.

Investeringarna i europeiska företag under de tre senaste månaderna var den högsta någonsin för ett enskilt kvartal, runt 5 miljarder kronor.

Bolagets grundare och ordförande Nicholas Parker säger så här i ett uttalande:

– Även om vi räknar med nedgång under det fjärde kvartalet, tror vi på en sund ekonomi för cleantech-investeringar. En fortsatt åtstramad kreditgivning och avmattning i börsintroduktioner kommer att ge ytterligare avmattning för riskkapitalbolagen att köpa in sig i cleantech-företag.

De fem mest aktiva investerarna i cleantech-företag uppges ha varit Rockport Capital Partners, Google, Advances Technology Ventures, Kleiner Perkins Caufield & Byers och Indienbaserade Ksosla Ventures.

Senaste lediga jobben