Realtid

Metall vill ha mer kärnkraft

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 mars 2008Publicerad: 28 mars 2008

Metall är inte främmande för att fler kärnkraftverk byggs för att möta industrins växande energibehov.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

– Det är troligt att vi måste nyinvestera i kärnkraft och det har vi inget emot, säger ordföranden Stefan Löfven.

Fackförbundet Metall har kongress i mitten av maj och presenterade på fredagen ett antal vägval som ska diskuteras när de 300 kongressombuden samlas. Ett avsnitt handlar om miljö och energiförsörjning.

Industrin har ett växande energibehov och det måste mötas utan att klimatet tar stryk.

– Vi vill gärna ha förnyelsebara energikällor som vind och vågkraft, men vi har svårt att se att vi ska kunna avveckla kärnkraften. Nu pågår uppgraderingar av de befintliga reaktorerna och vi kan inte bortse från att det kan bli nyinvesteringar i nya reaktorer, säger Löfven.

– Det här hänger ihop med klimatfrågan. Menar vi allvar med att minska CO2-utsläppen och bryta oljeberoendet då måste hitta de rena energikällorna. Och där är kärnkraften viktig.

Jämställdhetsfrågan blir sannolikt ett tungt ämne på kongressen eftersom Metall fått hård kritik från andra LO-förbund. Metall godtog LO:s jämställdhetspotter i den senaste avtalsrörelsen men har sedan sagt att förbundet inte ställer upp på det en gång till. Men Löfven tror att LO-förbunden ändå ska kunna samordna sig i nästa avtalsrörelse, även i jämställdhetsfrågorna.

– Vi har 90 000 kvinnor i vårt förbund och ett seriöst jämställdhetsarbete. Men vi vill diskutera tekniken för jämställdhetsarbetet inför nästa avtalsrörelse, säger Löfven som anser att industrins kvinnor blivit missgynnade.

– Det är inte roligare att vara lågbetald kvinna bara för att man är i industrin där det inte finns så många lågbetalda kvinnor, säger Löfven.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS