Realtid

Massprotest mot kärnkraft

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 nov. 2008Publicerad: 10 nov. 2008

Omkring tusen demonstranter försökte i dag blockera transporten av 123 ton radioaktivt avfall till en avfallsanläggning i Tyskland.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

De senaste dagarnas kärnkraftsprotester är de största sedan 2001, uppger polisen.

Ett tåg lastat med elva behållare med kärnavfall lämnade Frankrike i fredags. Destinationen var Dannenberg mellan Hamburg och Berlin, där avfallet skulle lastas om på lastbilar och köras de sista två milen till slutförvaringsplatsen Gorleben.

Men tåget blev stående halva lördagen på den franska sidan om gränsen, eftersom tre tyska demonstranter hade kedjat fast sig vid spåret.

När tåget sedan körde in i Tyskland försökte 15.000 demonstranter stoppa dess fortsatta färd.

16.000 poliser hade kommenderats ut. De använde batonger och vattenkanoner för att skingra demonstranterna, som i sin tur byggde barrikader på tågspåret som de satte eld på. Flera demonstranter och poliser skadades i sammandrabbningarna.

Tidigt på måndagsmorgonen anlände tåget till sin slutstation, över 14 timmar försenat. Där gjorde demonstranterna sitt bästa för att hindra lastbilarna från att komma iväg till avfallsanläggningen.

– Det här är ett starkt tecken på en renässans för antikärnkrafts-rörelsen, sade en talesman för organisationen bakom demonstrationen.

Den tyska regeringen har godkänt en plan för att avveckla landets 17 kvarvarande reaktorer till omkring år 2020. Men förbundskansler Angela Merkel har signalerat att processen kanske måste gå långsammare för att man ska klara att minska koldioxidutsläppen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS
Spela klippet

Svenskar rustar för ökat sparande inför ISK-reformen

När den sänkta skatten på investeringssparkonton (ISK) träder i kraft vid årsskiftet planerar många svenskar att öka sitt sparande. Fyra av tio svenskar planerar att öka sitt sparande – och särskilt stort intresse finns bland unga under 29 år. Hela sex av tio i den gruppen uppger att de vill spara mer, enligt en ny […]