Lappland guldprospektering presenterar sin första mineralresurs på minst 4,6 ton guld i Stortjärnhobben i Storumans kommun.
Bolaget har hittat guld för minst 6 miljarder – i Sverige


Mest läst i kategorin
Tidigare i år meddelade bolaget ovanligt höga guldhalter i borrproverna från Stortjärnhobben.
Med dagens guldpriser motsvarar detta ett värde på omkring 6 miljarder kronor. Nu inleder man en ny borrkampanj för att kartlägga mineraliseringen på större djup med målet att hitta ännu mer guld.
Bolaget meddelar i sitt pressmeddelande att man kommer att skicka in en ansökan om provbrytning för att ytterligare öka kännedomen om mineraliseringen.
Guld gav ”gåshud”
”Det är glädjande att vi kan börja gå ut med siffror på mängden guld i Stortjärnhobben. Det är mer tydligt vad vi har för potential i projektet och vi har nu ett underlag för att studera brytningsmetoder och kostnader. Detta är dessutom bara en början. Det finns goda möjligheter att förlänga den i flera riktningar” säger bolagets vd Fredrik Johansson.
Tidigare i höstas intervjuades han av Dagens PS, där han berättade om hur han fick ”gåshud” i samband med att man undersökte borrproverna från Stortjärnhobben.
Malmen är ytnära och mineraliseringen sträcker sig just nu över ett 750 meter långt område som kan visa sig vara större vid fortsatt undersökning.
Nyheten har bidragit till fortsatta uppgångar för det börsnoterade prospekteringsbolaget, vars aktie har ökat över 110 procent bara i år.

Edvard Lundkvist redaktionschef på Dagens PS och en nyfiken ekonomijournalist som bevakar råvarumarknaden och makroekonomin. Tips och kommentarer på det jag har skrivit mottages med öppna armar.

Edvard Lundkvist redaktionschef på Dagens PS och en nyfiken ekonomijournalist som bevakar råvarumarknaden och makroekonomin. Tips och kommentarer på det jag har skrivit mottages med öppna armar.








