20 apr.
2026

Realtid

Leif GW Persson blir bloggare

administrator

administrator

Den som fruktat att Leif GW Persson skulle bli sysslolös efter att han sagt upp sig från sin tjänst vid Rikspolisstyrelsen kan andas ut.

Han ska börja blogga. På leifgwpersson.se kan läsarna följa författarens, kriminologens och professorns vardagsvedermödor.

I ett inlägg daterat till den 29 juni beskriver han vad han sysslat med på sistone: ”Skjutit några pyjamasgrisar på åteln bakom ladan plus en halvstor galt på skogen, umgåtts med frun och barnen, lagt abborrnät (fick 19 borrar plus lite mört) och det är i stort sett det hela”.

I ett pressmeddelande kommenterar Leif GW Persson sin bloggstart:

– Alla andra bloggar ju. Jag är snart panschis så det är hög tid att jag också börjar blogga.

Han säger vidare att hans fiktive kriminalkommissarie Evert Bäckström kommer att dyka upp.

– Kommissarie Bäckström har lovat att hjälpa till på min blogg genom att besvara olika livsstilsfrågor i sin frågelåda. Mitt bloggande kommer i huvudsak bestå i att hålla koll på Bäckström.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Sveriges analys: Rysslands ekonomi mycket sämre än trott

20 apr. 2026