16 apr.
2026

Realtid

Lars-Johan Jarnheimer lämnar Tele2

administrator

administrator

UPPDATERAD "Harri Koponen var Tele2-styrelsens förstaval när man skulle utse ny vd och koncernchef". Det säger Vigo Carlund, styrelseordförande i Tele2, till nyhetsbrevet Telekomnyheterna.

Harri Koponen blir ny vd och koncernchef från och med 18 augusti, skriver styrelsen i ett pressmeddelande.

Harri Koponen har tidigare varit vd för Wataniya Telecom och vice vd för Teliasonera med ansvar för bolagets intenationella verksamhet. Han har också varit chef för Ericssons konsumentprodukter i Nordamerika.

Att Tele2 letat efter en ny vd var ingen överraskning.

– Lars-Johan Jarnheimer informerade styrelsen under hösten 2007 om sin önskan att lämna vd-rollen, säger styrelsens ordförande Vigo Carlund i pressmeddelandet.

89.000 nya bredbandskunder har anslutit sig till Tele2 under det senaste året – en tillväxt på 27 procent. Men det har kostat. Företaget har förlorat nästan en halv miljard kronor under de senaste fyra kvartalen, enligt rapporten för första kvartalet i år.

– En del kostnader kommer från den pågående digitaliseringen av vår kabel-tv-verksamhet. Sedan har det naturligtvis kostat att få ett footprint på bredbandsmarknaden i Sverige, sa Niklas Palmstierna, nordenchef för Tele2, till Telekomnyheterna i april.

Tele2:s aktie backar 1,35 procent på Stockholmsbörsen efter beskedet att Jarnheimer avgår. Aktien har dock hämtat sig betydligt sedan kvartalsrapporten.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin