15 apr.
2026

Realtid

Kritik mot TV 4:s storaffär

administrator

administrator

TV 4 och Bonniers köp av Canal+ möts av skarp kritik av socialdemokraternas partisekreterare Marita Ulvskog.

Förändringarna för tittaren ska bli få – men TV 4:s och Bonniers köp av Canal+ möts omedelbart av skarp kritik.

Köpet för tre miljarder kronor innebär att koncernen stärker sitt grepp både över journalistik och kulturliv, säger Marita Ulvskog, socialdemokraternas partisekreterare.

När TV 4, som ägs av Bonniers, nu köper Canal+ ökar Bonniers makt över svenska medier.

Köpet för tre miljarder kronor innebär att koncernen stärker sitt grepp både över journalistik och kulturliv, säger Marita Ulvskog, socialdemokraternas partisekreterare och före detta kulturminister:

– Den svenska ägarmångfalden tynar snabbt bort. Snart kommer svenska journalister ha mycket få arbetsgivare, och det påverkar vilka åsikter som släpps fram i de etablerade medierna.

– Dessutom innebär affären att vi får en mycket stark filmdistributör när nu både SF och Canal+ får Bonnier som ägare. Monopolet förstärks. Regeringen har mycket snabbt flyttat oss till en situation där medieimperierna växer. Nu måste vi politiker se till att public service är starkt och inte behöver gå på svältkost.

Även Eva Hamilton, SVT:s vd, är kritisk mot köpet.

– Det innebär en unik förändring av styrkeförhållandena på den svenska mediemarknaden, säger hon till tidningen Resumé.

– HBO-serier blir svåråtkomliga för någon annan än TV 4. (SVT kommer att) ha svårt att matcha fyrans plånbok när det gäller stora filmavtal. På sportsidan får TV 4 en unik position.

Men vad innebär då TV 4:s köp för tittarna? I ett första skede – inte mycket.

Jan Scherman, TV 4:s vd, säger i ett mail till TT Spektra att Canal+ kommer att finnas kvar som reklamfri betalkanal i sin nuvarande form. Han kan inte svara på om det blir några större förändringar i tablåerna för TV 4 eller Canal+.

– För tidigt att säga, just nu finns det inga förändringar förutom att kanalerna fortsätter sända med samma höga kvalitet som tidigare. De allra bästa sporträttigheterna kommer på sikt att uteslutande finnas i premium-betal-tv-kanalen, sådana som Premier League, Elitserien och så vidare.

Scherman svarar dock inte på frågan om vad som händer med de högkvalitativa HBO-serier, som ”Sopranos” och ”Six feet under”, som tidigare visats reklamfritt i SVT något år efter att de sänts i Canal+.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin