21 apr.
2026

Realtid

Kraftigt uppåt på New York-börserna

administrator

administrator

Börserna i New York gick till sist kraftigt uppåt på tisdagen efter en nervös handel orsakad av sjunkande oljepriser.

Inflationsoron dämpades, men energibranschen dök.

Vid stängning hade Dow Jones industriindex gått upp med 1,4 procent till 11.384,2. Nasdaqs kompositindex hade ökat med 2,3 procent till 2.294,4.

Börskurserna åkte jojo under tisdagen, liksom de gjorde under måndagens ryckiga handel. Orsaken var oljepriset som sjönk med över fem dollar från rekordhöga nivåer på grund av uppgifterna om att en stor Atlantorkan skulle missa en ansamling oljeriggar samt att dollarn stärktes.

Det gjorde att inflationsoron mildrades och hoppet tändes om mer pengar att spendera för företagen och konsumenterna. Nackdelen var att energibolagen drog med sig börserna nedåt under dagen efter utsikter om mindre vinster. Exxon och Chevron var som mest nere med över 2 procent och både Nasdaq och Dow Jones låg på minus innan de vände uppåt under de sista timmarnas handel.

Tungviktaren General Electric höjde sig däremot rejält några dagar före presentationen av vinsten för andra kvartalet. Aktien gick upp med 3,5 procent. Läkemedelsbranschen gick också bra med Pfizer i ledningen när det gällde uppgång. Pfizers aktie gick upp med 4,6 procent.

Glädjande för storbankerna på Wall Street var beskedet från amerikanska centralbankschefen Ben Bernanke att centralbanken utökar nödutlåningen till de banker som är behov av extra resurser, vilket dämpade kreditoron.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin