24 apr.
2026

Realtid

Kraftigt fall på Shanghaibörsen

administrator

administrator

Kurserna på de ledande asiatiska börserna gick åt olika håll under fredagens handel.

Det höga oljepriset ledde till ett rejält fall på Shanghaibörsen.

Tokyobörsens Nikkei 225-index steg med 0,6 procent. Exportföretag som Canon drog fördel av en svagare yen. Men handeln var avvaktande i väntan på att USA:s största bank Citiegroup senare under dagen levererar sin delårsrapport. Det bredare Topixindex gick upp med 0,8 procent.

Hongkongbörsens Hang Seng-index hade på morgonen stigit med 0,2 procent. China Mobile steg på förväntningar om en positiv rapport. Shanghai-börsens Kompositindex sjönk med 2,1 procent. Ett brant fall i indextungviktaren Petrochine ledde till den lägsta indexnivån på ett år. Orsaken var oro för att de höga oljepriserna ska leda till förluster i raffineringsverksamheten för oljejätten.

I Taipei i Taiwan föll Weighted Index med 0,2 procent efter tre dagars uppgång. På Seoulbörsen i Sydkorea steg Kospi-index med 0,2 procent. Singapores Straits Times-index hade fallit med 0,5 procent.

Bombaybörsen i Indien hade helgstängt.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Räntan större än försvarsbudgeten – kan stormakten falla?

23 apr. 2026