Realtid

Kosmetikachef finansierar demonstranter

Helene Rothstein
Uppdaterad: 10 dec. 2008Publicerad: 10 dec. 2008

Tvåljätten Lushs grundare betalar demonstranters böter som de åläggs efter att ha orsakat kaos på Stansted flygplats.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I måndags fick sammanlagt 52 flygningar ställas in på Stansted flygplats norr om London.

Demonstranterna, som hör till organisationen Plane Stupid, tog sig in på området vid femtiden på morgonen.

De kedjade fast sig i varandra och satte upp skyddsstängsel omkring sig. Flygplatsens säkerhet ansågs hotad och flyg ställdes in. Genom sina protester vill organisationen belysa de problem som flygtrafikens koldioxidutsläpp för med sig.

Alla intäkter från försäljningen av Lushs Charity Pots- produkter doneras till organisationer som Plane Stupid.

Tvåljätten Lushs grundare Mark Constantine meddelar att han betalar böter för 56 av de personer som har gripits. Pengarna tas ur hans privata kapital som förra året uppskattades till nästan 600 miljoner kronor.

Det rapporterar BBC.

Constantine säger att kunderna är medvetna om vad pengarna går till, även om alla inte är nöjda med det.

Lush grundades 1995 och har nu 600 butiker i 44 länder med en total omsättning på cirka 1,7 miljarder kronor i fjol.

ANNONS

Själv vill han inte själv ansluta sig till demonstranterna, utan nöjer sig med att stödja organisationen, Plane Stupid ekonomiskt.

Han säger till BBC att det är olyckligt att passagerare har störts och att han inte accepterar illegal aktivitet. Men tillägger att något måste göras åt klimatförändringarna, att organisationens medlemmar försöker att ta hand om oss människor.

– Och då måste någon ta hand om dem.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS