11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Kinesiska staten kan bli delägare i SAS

Realtid.se
Uppdaterad: 02 juni 2022Publicerad: 02 juni 2022

Kinesiska staten kan bli delägare i SAS vid en kollaps. Det visar SVT:s genomgång av SAS flygplansavtal. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Efter "mjukvaruapokalypsen" – nu är finanssektorn nästa offer

11 feb. 2026
Makro

Vågspelet: USA överväger bordning av iranska tankfartyg

11 feb. 2026
Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026
Affärer

LNG-boomen: Goda nyheter för Europa – dåliga för USA

11 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Experten: Så kopierar du den framgångsrika börsstrategin

11 feb. 2026

Om huvudägarna, svenska och danska staten, inte bidrar med mer pengar riskerar SAS att gå i konkurs inom en snar framtid  Blir det en ekonomisk SAS-krasch innebär det att den statliga kinesiska banken CDB indirekt eller direkt blir delägare i SAS. Att detta kan bli verklighet beror på det så kallade lease-back-avtal SAS, liksom de flesta andra flygbolag, har, enligt SVT.

För drygt ett år sedan offentliggjorde den statliga kinesiska utvecklingsbanken CDB ett långsiktigt avtal med SAS. Avtalet var en överenskommelse som innebar att  SAS säljer fyra Airbusflygplan till CDB:s irländska dotterbolag CDB Aviation, som i nästa steg hyr eller leasar ut planen till SAS.  Och blir det så att SAS inte kan betala hyran kan avtalen omvandlas till lån eller aktier i SAS.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS