En 40-årig man från Stockholmstrakten kidnappades på tisdagsmorgonen på Johannesburgs internationella flygplats, skriver Metro.
Kidnappad man lurad av Nigeriabrev

Mest läst i kategorin
Enligt tidningen hade en liga lurat svensken till Sydafrika med ett så kallat Nigeriabrev med löften om miljontals dollar.
Mannen fördes till en villa i en av Johannesburgs förorter där han bands till händer och fötter. Därefter kontaktade kidnapparna hans familj i Sverige och krävde en lösesumma på 20 000 euro.
Familjen kontaktade dock den svenska polisen, som larmade sina kolleger i Sydafrika. De lyckades lokalisera mannen och stormade villan på tisdagseftermiddagen.
Två män greps av polisen.
– Han säger att han blev misshandlad, men det fanns inga tydliga tecken på grov misshandel, säger Johannesburgpolisens talesman Vishnu Naidoo till Metro.
Enligt honom har minst tre amerikaner fallit i samma fälla de senaste veckorna.
Kör upp till tolv mil helt på el med den populära laddhybridskombin.






