01 apr.
2026

Realtid

Judar varnas för besök i Sydsverige

administrator

administrator

Judiska Simon Wiesenthal Center i Los Angeles uppmanar världens judar att vara extremt försiktiga vid besök i södra Sverige

Anledningen är de antisemitiska provokationer som religiösa judar och andra medlemmar av judiska organisationer har utsatts för i Malmö, rapporterar SVT:s Sydnytt.

Enligt centret har det på senare tid polisanmälts tolv händelser riktade mot judar i Malmöområdet, utan att någon har gripits misstänkt för hatbrott.

På organisationens hemsida tar man också upp kommunalrådet Ilmar Reepalus påstådda uttalande om att judiska församlingen i Malmö borde kritisera våldshandlingar begångna av staten Israel.

Justitieminister Beatrice Ask (M) ska ha informerats om varningen vid ett möte med två av organisationens ledare i Stockholm i tisdags.

Centret har tidigare utfärdat resevarningar för Turkiet, Dubai, Belgien och Frankrike.

För två månader sedan riktade Wiesenthal-centret hård kritik mot Reepalu och hävdade att denne inte bör utses till Årets borgmästare i den internationella tävlingen World Mayor Award. Reepalu var en av 25 kandidater i tävlingen.

Centret pekade även då på Reepalus uttalanden om judarna i Malmö och att han skulle ha sagt att det inte är en kommunal angelägenhet om judar lämnar staden av rädsla för förföljelse.

Reepalu har flera gånger hävdat att uttalandena har misstolkats.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Naoyuki Yoshino
Makro

Läxan från Japan: "Omöjligt att försörja pensionärer i 30–40 år"

01 apr. 2026