Realtid

Isländsk ränta sänks kraftigt

administrator
administrator
Uppdaterad: 15 okt. 2008Publicerad: 15 okt. 2008

UPPDATERAD Islands centralbank sänker styrräntan med 3,5 procentenheter till 12 procent.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den kraftiga sänkningen ska ses mot bakgrund av krisen i landet, som bland annat lett till att tre storbanker satts under statlig förvaltning.

Den stora sänkningen av Islands styrränta äger rum när landet befinner sig i den värsta ekonomiska krisen i ö-rikets historia. Den utgör ett abrupt slut på flera års penningpolitisk kamp mot ett tvåsiffrigt inflationstryck.

Senare i dag väntas Islands statsminister Geir Haarde redogöra för hur regeringen tänker hantera den finansiella kollapsen inför landets parlament.

Flera utomstående bedömare befarar att det statliga övertagandet av de stora isländska bankerna ska tvinga Island i konkurs.

Enligt Asgeir Jonsson, analytiker på Kaupthing, var sänkningen välkommen för landets hårt pressade företag.

– Blickar vi framåt ser vi inget större inflationsproblem 2009 då 20 procent av konsumentprisindex kommer från bostadsmarknaden. Och fackföreningar har sagt att de kan tänka sig att acceptera frysta löner i två år, säger han till Reuters.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS