01 apr.
2026

Realtid

Hundratals miljoner personuppgifter stulna

Sara Johansson

Dataintrång är vanligare är du tror.

Organisationen Privacy Rights Clearinghouse håller varje år räkningen över antalet personuppgifter som har hamnat i orätta händer till följd av slarv, datastölder och intrång i datasystem sedan 2005.

Anmäl dig till Nyhetsbrevet Teknik, Media och Telekom som skickas ut varje tisdag.

Enligt årets undersökning har svindlande 358,4 miljoner människor drabbats av att deras personuppgifter läckt ut sedan 2005, rapporterar Techdirt.com.

Observera att siffran och undersökningen endast innefattar USA:s invånare. Någon motsvarande siffra för Sverige är inte känt.

Undersökningen poängterar också att siffran, 358,4 miljoner, är ett minimum och att det troligtvis är många fler än så som blivit drabbade.

Bland annat nämns en konkursande videobutik i Hollywood som kastade ut sina kundregister i en container. Dessa kunduppgifter upptäcktes senare ha hamnat i orätta händer.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Duell om miljardärsskatt: Zucman mot Waldenström

01 apr. 2026