Nya siffror från SCB visar att tillväxten i Sverige är den lägsta på sju år.
Hård s-kritik efter svag tillväxt

– Det visar att finansministern konsekvent missbedömt den ekonomiska utvecklingen, säger socialdemokraten Thomas Östros.
Sveriges bruttonationalprodukt (BNP) var oförändrad under det andra kvartalet i år jämfört med det första. Jämfört med samma period i fjol växte BNP med 0,7 procent, enligt Statistiska centralbyrån. På årsbasis är det här den lägsta siffran sedan 2001 då tillväxten var 1,2 procent.
Socialdemokraternas ekonomiskpolitiske talesman Thomas Östros skyller utvecklingen på finansminister Anders Borg.
– Han har viftat bort all oro för inflation, all oro för tillväxten och det gjorde att han lade en vårproposition som var helt tom på åtgärder. Och nu visar det sig att ekonomin har stannat, det är allvarliga felbedömningar, säger Thomas Östros.
Han anser att regeringen nu måste vidta åtgärder för att öka investeringar, dels på infrastruktur, dels på forskning och utbildning.
– Dessutom är det så att vi behöver stärka svensk produktivitet. Den fortsätter ju att vara mycket låg och det är oroväckande för konkurrenskraften. Och då är det helt fel att dra ned på utbildningsinsatser som regeringen har gjort, säger Östros.
Siffrorna öppnar för ett intressant Riksbanksmöte i september, menar Handelsbankens chefsekonom Jan Häggström. Vid det senaste mötet var tre ledamöter tveksamma till fortsätta räntehöjningar.
– Det kanske mest troliga scenariot är att den här halvprocentiga höjningen under hösten som Riksbanken flaggade upp för bara blir en kvarts procent, säger .
Jan Häggström varnar för en tuffare arbetsmarknad i höst.
– Jag skulle tro att en effekt under svagare tillväxt blir en svagare arbetsmarknad under andra halvåret. Det har vi inte sett av så mycket än annat än att antalet lediga platser inte ökar lika mycket som tidigare.
Andra analytiker tror att det kan bli tal om räntesänkningar under 2009.
Räntorna föll och kronan blev svagare mot både euron och dollarn när BNP-siffrorna kom.
Finansminister Anders Borg låter hälsa via sin pressekreterare att han kommenterar siffrorna på lördagen.





