Realtid

Handelsbankens ordförande avgår

administrator
administrator
Uppdaterad: 03 apr. 2008Publicerad: 03 apr. 2008

UPPDATERAD(2) Handelsbankens ordförande Lars O Grönstedt har meddelat att han inte står till förfogande för omval.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bakgrunden är att han och övriga styrelseledamöter har olika uppfattning både om hur styrelsearbetet ska bedrivas och om bankens strategi.

– Det här handlar om en process som pågått ett tag. Till slut gick det inte längre och därför var det bäst för både banken och Lars O Grönstedt att vi nu går skilda vägar, säger Handelsbankens vice styrelseordförande Anders Nyrén till TT.

Lars O Grönstedt har varit ordförande för Handelsbankens styrelse i två år. Dessförinnan var han bankens vd i fem år.

Anders Nyrén förnekar att Grönstedts avhopp har något att göra med de kreditförluster som banken nyligen tvingades redovisa.

Valberedningen förslår nu att årsstämman väljer Hans Larsson som i dag är vice ordförande i Handelsbanken till ny ordförande. Lars O Grönstedt lämnar styrelsen som därmed föreslås uppgå till 12 ledamöter mot tidigare 13.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS